Kırmızı Bülten ve İnterpol Araması Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnterpol Nedir?

Uluslararası polis anlamına gelen İnterpol, herhangi bir devletin iç hukuku nedeniyle aranan bir suçlunun uluslararası alanda da yakalanabilmesi amacıyla kurulmuştur. Dolayısıyla İnterpol tarafından aranan bir kişi, gittiği her ülkede aranıyor konumundadır. İnterpol, ülkenin yerel polis teşkilatı suçluyu yakaladığında iki ülke arasında köprü görevi üstlenerek suçlunun vatandaşı olduğu ülkeye teslim edilmesini sağlar. Peki kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma nasıl yapılır?

Yazımızda kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma nasıl yapılır, kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma ne kadar sürer gibi sorulara yanıt vereceğiz. Eğer kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Kırmızı Bülten Nedir?

Uluslararası suçlularla mücadeleye yönelik farklı arama bültenleri vardır. Mavi, sarı, yeşil, turuncu, siyah ve mor gibi renklerle nitelendirilen arama bültenleri suçun ya da arama türünün neyle ilgili olduğunu göstermek için kullanılır. Bu doğrultuda kırmızı bülten suç şüphesi olan bir kimsenin uluslararası bir alanda aranması anlamına gelir. Bir kimse kırmızı bültenle arandığında kişi hakkında var olan tüm bilgiler İnterpol tarafından 190 ülkeye dağıtılır.

Bu nedenle kırmızı bülten kaldırma özellikle haksız bir suçlamayla aranan ya da yargılama sürecinde insan haklarına aykırı durumlara maruz kalabilecek kimseler için son derece önemli bir işlemdir. Aksi takdirde kişinin, dünyanın herhangi bir ülkesinde yerel polis güçleri tarafından yakalanarak İnterpol aracılığıyla kendi ülkesine teslim edilmesi mümkündür.

İnterpol Araması Nasıl Kaldırılır?

İnterpol'ün bir kişiyi uluslararası suçlu sayarak araması için suçun işlendiği ülkenin İnterpol'e başvuru yapması gerekmektedir. Doğal olarak ülkelerin aranmasını ve iadesini talep ettiği herkes her zaman suçlu değildir. Böyle durumlarda İnterpol araması kaldırma için izlenebilecek çeşitli yollar vardır.

Gelelim İnterpol araması nasıl kaldırılır sorusuna. İnterpol araması kaldırma işlemi için kişinin İnterpol'e başvurması gereklidir. Özellikle bir ceza avukatının desteğiyle sürecin çok daha hızlı bir biçimde işlemesi mümkündür. Bu noktada Aydın Hukuk Bürosu olarak sizlere güvenilir bir destek sunduğumuzu vurgulamak isteriz.

Kırmızı bülten nasıl kaldırılır? Avukat vekaletiyle birlikte İnterpol'e isnat edilen suçlar, suçla ilgili evraklar ve kişinin savunması 4 farklı dilde sunulduktan sonra İnterpol'ün belgeleri incelemesi gerekir. İnceleme sürecinde İnterpol, kişinin hüküm giyip giymediğine bakacağı gibi ülkesine teslim edildiği takdirde nasıl yargılanacağı konusu da ele almaktadır. Kişiye savunma hakkının verilmeyeceği, insan haklarının ihlal edileceği bir yargılama olasılığı söz konusuysa İnterpol araması kaldırma için yazılan savunmada bu noktanın üzerinde durulması gerekir.

Kırmızı Bülten ve İnterpol Araması Kaldırma Ne Kadar Sürer?

Kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma hakkında kesin bir süre tayin edebilmek çok zordur. Geçmiş örneklere baktığımızda kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma işlemlerinin 6 ay ile 1 yıl arasında bir zaman aldığını görmek mümkündür. Ancak suçlamaların ciddiyeti, hukuk bürosunun uluslararası hukuk alanındaki deneyimi gibi faktörler sürecin uzunluğu üzerinde belirleyicidir.

Yazımızda kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma hakkında bilgi vererek İnterpol araması nasıl kaldırılır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (531) 582 69 34