Ecrimisil Davası Nasıl Açılır?

Ecrimisil Davası Nedir? Ecrimisil Davası Nasıl Açılır?

Haksız işgal tazminatı ismiyle de bilinen ecrimisil davası bir mal ya da taşınmazın sahibi veya idarecisinin rızası olmaksızın kullanılması durumunda talep edilebilen tazminattır. Ecrimisil davası temel olarak haksız işgal nedeniyle zarara uğrayan mal sahibinin zararının giderilmesini amaçlar.

Ecrimisil davası şartları Türk Medeni Kanunu ile düzenlenmiştir. Buna göre haksız işgal tazminatı hesaplanmasında mal sahibinin uğradığı zarara ek olarak malın işgal edilmemesi halinde getireceği gelir de esas alınır. Yazımızda ecrimisil davası nasıl açılır, ecrimisil davası ne kadar sürer, ecrimisil davasında yetkili mahkeme hangisidir gibi sorulara cevap vereceğiz. Eğer ecrimisil davası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Ecrimisil Şartları Nelerdir?

Ecrimisil davası nasıl açılır? Yazımızın başında belirttiğimiz ecrimisil davası açmak için gereken şartlar Türk Medeni Kanunu ile belirlenmiştir. Aşağıda sizler için ecrimisil şartları hakkında bilgi verdik:

  • Ecrimisil şartları arasında ilk sırada izinsiz kullanımı saymak gerekir. İşgalcinin malı ya da taşınmazı sahibi ya da idarecisinin izni olmadan kullanıyor olması şarttır. Burada kullanıma inşaat ve benzeri uygulamalar da dahildir.
  • Kira sözleşmesinin süresi bitmesine rağmen kiracının kullanımı sürdürmesi ecrimisil şartları arasındadır.
  • Buna ek olarak ecrimisil davası açmak için mal sahibinin zararının ya da maldan elde edemediği karın nedeni haksız işgal eylemi olmalıdır. Zarar ile eylem arasında bir illiyet bağı olmadığı ecrimisil şartları gerçekleşmiş sayılmaz.
  • Ecrimisil şartları arasında işgalcinin kötü niyeti de sayılmaktadır. Ancak kanunda kötü niyetin tanımı durumdan haberdar olmasına rağmen eylemi sürdürmek şeklinde tanımlanmıştır.
  • Son olarak vurgulamak gerekir ki ecrimisil davası ile geriye dönük zararın en fazla 5 yıllık bölümü talep edilebilir.

Ecrimisil davası açabilmek için ilk olarak haksız işgal gerçekleştiren kişiye ecrimisil ihtarnamesi çekmek gerekir. Ecrimisil davasında ihtar şartı olarak bilinen bu aşamada karşı tarafın da itiraz etme hakkı vardır. Ecrimisil ihtarnamesi eline ulaştıktan sonra kişi 30 gün için bu ihtara itiraz edebilir. Ecrimisil ihtarnamesi akabinde dava açmak için mal sahibi ya da idarecisinin Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak dava açması mümkündür. Dolayısıyla ecrimisil davasında yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Ecrimisil Davası Ne Kadar Sürer?

Ecrimisil davası nasıl açılır sorunuza yanıt verdiğimize göre ecrimisil davası ne kadar sürer sorunuzu da yanıtlayalım. Diğer tüm davalarda olduğu gibi ecrimisil davası için de kesin bir süre belirtmek mümkün değildir. Dava sürecinde delillerin toplanması, yoğunluk, duruşma sayısı ve aralıkları gibi pek çok değişken vardır. Bu nedenle ecrimisil davası ne kadar sürer, ecrimisil davası ne zaman sonuçlanır gibi sorulara cevap vermek mümkün değildir.

Ecrimisil Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Ecrimisil davası açmak için Asliye Hukuk Mahkemesine dava dilekçesiyle başvurmak gerekir. Dava dilekçesinde davacı, Asliye Hukuk Mahkemesine hitabın ardından önce kendisinin sonra da davalının adres ve kimlik bilgilerine yer vermelidir. Buna ek olarak ecrimisil dava dilekçesi sonuç bölümünde malın değeri ya da talep edilen her ne ise açık bir biçimde bildirilmelidir. Son olarak ecrimisil dava dilekçesi davacının ve avukatın imzası ile tamamlanmaktadır.

Ecrimisil Davası Zamanaşımı Süresi

Farklı haksız fiiller söz konusu olduğunda zamanaşımı süresi 10 yıl olduğu için ecrimisil davası zamanaşımı süresi de 10 yıl sanılabilmektedir.  Ancak borçlar hukukuna göre ecrimisil davası zamanaşımı süresi 5 yıldır. Bu nedenle zarara uğrayan kişinin ecrimisil davası açmak için 5 yıldan fazla beklememesi gereklidir.

Yazımızda sizlere ecrimisil davası nedir, ecrimisil davası nasıl açılır, ecrimisil şartları nelerdir gibi konular hakkında bilgi verdik. Ecrimisil davası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yapılmış Yorumlar (1)

evren
15 Ocak 2022, 16:33

merhaba, ecricemsil davası açmak için ,mirasçılık belgesi şartmıdır, yoksa vasiyetname ile açılabilirmi

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (531) 582 69 34