En Hızlı Boşanma Nasıl Olur?

Boşanma En Kısa Ne Kadar Sürer? 

Çekişmeli boşanma davaları bazen uzunca bir süre boyunca devam eder. Bu davaların çok uzun sürmesi, taraflar için fazlasıyla yıpratıcı olabilmektedir. Zaten zor bir süreç olan boşanmanın daha da zor bir hal almaması için en hızlı boşanma nasıl olur, boşanmanın en kısa yolu nedir, en hızlı nasıl boşanabilirim gibi sorulara yanıt aramanız fazlasıyla doğal.

En hızlı boşanma için, kişilerin bilmesi gereken konuların başında dava sürecinin uzunluğu geliyor. Evlilik yapmış kişilerin, aralarında anlaşmazlıkların artmasıyla ve evliliği yürütememe durumuna gelmeleriyle boşanma süreci başlar. Hızlı bir şekilde boşanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında düzenlenmiş olup, sadece boşanmayı istiyor olmanın bir geçerliliği yoktur. Özel ya da genel nedenlerin ispatlanması ve kanun çerçevesinde kabul görüyor olması gereklidir.

Şiddetli geçimsizlik veya başka sebeplerle boşanma yoluna giden kişiler, kendileri için en iyi boşanma avukatı yardımıyla davalarını yürütmeliler. Peki en hızlı boşanma nasıl olur, en hızlı nasıl boşanılır, boşanma en kısa ne kadar sürer?

Boşanma Davası Süreci Neden Uzar?

Türkiye’nin en iyi boşanma avukatları ile dava yürütseniz dahi boşanma davaları bazı sebeplerle uzayabilir. Bu sebeplerin en önemlileri çocuklar varsa velayeti, mal paylaşımları ve maddi anlaşmazlıklardır. En hızlı nasıl boşanılır diye merak ediyorsanız, süreci bu konuların uzattığını bilmelisiniz. Çiftlerin aynı konularda mutabık olamaması sonucu boşanma sürecinin uzaması kaçınılmazdır. Çekişmeli boşanma davalarının uzun sürdüğünü göze almalısınız. 

Boşanmanın En Kısa Yolu Nedir?

Boşanma davaları çeşitli sebeplerle açılır. Her iki kişinin de isteği üzerine açılan davalara anlaşmalı boşanma davası adı verilir. Anlaşmalı boşanma davası açan kişilerin çekişmeli dava sürecinden uzak oldukları görülür. Ancak burada da çiftlerin bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. 

Şartları sağlayan kişilerin davaları çok daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Tabii bunun için tüm şartları sağladığınızdan ve sebeplerinizi doğru bir şekilde sunduğunuzdan emin olmalısınız. Boşanmak üzere olan kişilerin aralarındaki anlaşmazlıkları halledememesi durumlarında ise çekişmeli bir dava sürecine girilir.

Çekişmeli dava sürecinde mutlaka kanıtlarınızın olması, hakim tarafından ayrı ayrı dinlenmeniz, tanık ifadelerinin alınması gibi durumlar önem arz eder. Bu sebeple çekişmeli boşanma davası süreci fazlasıyla uzun bir sürece yayılır. Boşanmanın en kısa yolu nedir sorunuzun cevabı kesinlikle anlaşmalı boşanma yoluna gitmenizdir. Aksi takdirde çok uzun bir sürece hazırlıklı olmalısınız. 

Anlaşmalı boşanma şartlarının sağlanması sonucunda olumlu yönde gelişen davanız tek celsede sonuçlanacaktır.

En Hızlı Boşanma Şekli Olan Anlaşmalı Boşanmanın Şartları

Anlaşmalı boşanma süreci, her iki tarafın da rızasıyla gerçekleşir ve çekişmeli dava sürecinden kaçınmanızı kolaylaştırır. Eğer ayrılmak üzere olan çiftlerin şartları değişmezse ve davalarının seyri çekişmeli davalara doğru yönelmezse, tek celsede kolayca boşanabilirler. Fakat bunun için bazı şartları karşılamaları gerekir. Anlaşmalı boşanmanın şartları şunlardır:

  • Boşanacak kişilerin evliliklerinin en az 1 yıl sürmüş olması şartı aranır.
  • Eşlerin birlikte başvurması veya bir eşin, diğerinin davasını kabul etmesi gerekir.
  • Mahkemenin her iki tarafı da dinlemesi ve özgür iradelerine kanaat getirmesi gerekir.
  • Anlaşmalı boşanma protokolü mutlaka mahkemece uygun görülmelidir.
  • Protokolde boşanmanın mali sonuçları ve velayet durumlarının düzenlenmiş olması gerekir.

Çekişmeli Boşanma Davalarında En Hızlı Nasıl Boşanabilirim?

Yeni evli çiftlerde boşanma sürecinin daha sancılı olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü evlilik tarihlerinin üzerinden en az 1 yılın geçmesini beklemek zorundalar. Çekişmeli boşanma davası açmak içinde herhangi bir süre yoktur. Evliliklerinin üzerinden 1 yıl geçmemiş kişiler de çekişmeli boşanma davası açabilirler.

Çekişmeli boşanma davası açan tüm kişilerin merak ettikleri ise en hızlı nasıl boşanabilirim sorusunun cevabıdır. Bu tür davalarda tarafların talepleri göz önünde bulundurulur ve bu taleplerin araştırmaya gerek duyulmayan nitelikte olmaları önemlidir. Ayrıca nafaka istenmemesi, tazminat taleplerinin bulunmaması, çocuk varsa ve velayeti konusunda tarafların ortak bir karara varmış olması gibi nedenler dava süresinin kısalmasında etkilidir.

En İyi Boşanma Avukatı İle Hızlı Boşanma Sağlanabilir

Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davalarında sizin için en iyi boşanma avukatı yardımıyla, en hızlı boşanma yoluna gitmeniz ve zorlu süreçleri hızlıca atlatabilmeniz mümkündür. Avukatınız çekişmeli boşanma davasında nelerden feragat edebileceğinizi ya da hangi konularda ısrarcı olmanız gerektiğini sizin için belirleyecek ve size önerecektir. Davanın en kısa sürede sonuçlanabilmesi için ne gerekiyorsa yaparak size yol gösterecektir. 

Her türlü hukuki desteği almak ve konu hakkında detaylı bilgi edinmek için avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (531) 582 69 34