Tahkim Avukatı – Kimdir, Ne İş Yapar, Ne Zaman Gerekir?

Tahkim Avukatı – Görev Tanımı ve Uzmanlığı

Tahkim avukatı hakkında konuşmaya başlamadan önce hukukta tahkim kavramını kısaca ele almanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Tahkim; hukuki bir ihtilafın mahkeme yerine objektif bir hakem ya da hakem heyeti tarafından çözülmesi yönünde gerçekleştirilen bir uygulamadır. Tıpkı mahkeme gibi hakem heyetinin alacağı kararlar da tarafları bağladığı için hukuki icra makamları da alınan kararları aynı şekilde uygulamaya koyar.

Anayasal haklar, kişi hakları, emredici hukuk kuralları ve boşanma davaları dışında kalan tüm hukuki konularda tahkime başvurulabilir. Ancak bunun için tarafların karşılıklı hazırladıkları sözleşmede tahkime başvurulacağına dair bir ibarenin bulunması da zorunlu bir şarttır. Tüm bunlara ek olarak ulusal düzeyde tahkimin yanı sıra uluslararası tahkim kurumlarının olduğunu da hatırlatalım.

Temel olarak tahkim avukatı da tahkim sürecine diğer avukatlara göre daha hakim olan kişilerdir. Peki tahkim avukatı hizmet kapsamı içerisinde sayılabilecek noktalar nelerdir, diyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Bu soruya ve en iyi tahkim avukatı tavsiye ve ipuçlarına yazımızın devamında yer verdik.

Tahkim Avukatı Ne Yapar? – İstanbul Tahkim Avukatı

Tahkim avukatı; yukarıda da değindiğimiz gibi tahkim sürecindeki tüm hukuki uyuşmazlıklarda tarafların haklarını gözetir. Ancak tahkim öncesinde de tahkim avukatı desteği alabileceğinizi hemen hatırlatalım. Bu kapsamda bir tahkim avukatı şu başlıklarda size destek sunabilir:

 • Vaka Değerlendirmesi – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Tahkim süreci öncesinde bir tahkim avukatı tavsiye ve önerilerinden yararlanarak güçlü ve zayıf yönlerinizi görebilir, tahkim yargılamasının seyri hakkında gerçekçi öngörülerde bulunabilirsiniz.

 • Üçüncü Taraf Finansmanı – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Birçok tahkim öncesi değerlendirmede; yargılama sonucunda tarafın ciddi bir maddi kazanç elde etme olasılığı yüksek olsa bile tahkim sürecini yürütebilecek fonu olmadığı anlaşılmaktadır. Bu noktada tahkim avukatı; kişinin üçüncü taraf finansmanı ile yargılama sonrasında ödenecek şekilde fon elde etmesi mümkündür.

 • Arabuluculuk – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Tahkim avukatı ile çoğu zaman tahkim yargılamasına gidilmeden de ihtilaf çözümlenebilmektedir. Bu noktada bulabileceğiniz en iyi tahkim avukatı karşı taraf ile dostane bir müzakere ve çözüm yolu bulabilmenize yardımcı olabilir.

Bunların dışında tahkim avukatı;

 • Rekabet hukuku kapsamındaki ihtilaflar,
 • Tescile tabi olmayan fikri ve sınai haklar,
 • Ticari ilişkiye bağlı gayrimenkul kirasına yönelik sözleşmeler,
 • Tahkim sözleşmesinin hazırlanması,
 • Tahkim sürecinin takibi,
 • Tahkim kararı sonucunda icra aşamasının takibi
 • Tarafsız bir hakemlik yapıldığında emin olmak gibi konularda size destek sunarak tahkim sürecini lehinize çevirmenize yardımcı olabilir.

Tahkim Avukatı Nasıl Olmalı? – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Tahkim avukatı görev kapsamında yer alan konulara değindiğimize göre bir de en iyi tahkim avukatı için nelere dikkat etmeniz gerektiği hususuna göz atalım. Eğer tahkim sürecini hak kaybına uğramadan atlatmak istiyorsanız kesinlikle hukuki destek alacağınız hukuk bürosu ya da avukatta aşağıdaki özellikleri arayın:

 • Tahkim Hukukuna Hakim Olmalı! – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Her şeyden önce sizin için en iyi tahkim avukatı, tahkim hukukuna dair yeterince birikim sahibi olmalı. Tahkim hukukunda yeterli uzmanlığı olmayan bir avukat ya da hukuk bürosu hak kaybı yaşamanıza neden olabilir.

 • Deneyimli Olmalı! – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Birikimin yanı sıra tahkim avukatı seçiminde önemli olan bir diğer nokta da deneyimdir. Tahkim süreçlerinde bulunmuş, sürecin işleyişini ve hukuki prosedürleri iyi bilen bir tahkim avukatı; yargılamayı lehinize çevirebileceği gibi sürecin çok daha hızlı işlemesini sağlar.

 • Menfaatlerinizi Gözetmeli! – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Tahkime giden uyuşmazlıklar zaman zaman oldukça çekişmeli ve zorlu olabilmektedir. Bu noktada bulabileceğiniz en iyi tahkim avukatı ile haklarınızın net olarak korunduğundan ve hakem heyetinin objektifliğinden net olarak emin olmalısınız.

 • Süreci Takip Etmeli! – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Tahkim avukatı olarak aldığınız destek sadece hukuki danışmanlıktan ibaret değilse; avukatınız tüm süreci dosya tesliminden dava takibine kadar tüm detaylarıyla yakından takip etmeli, süreci profesyonellikle yürütmelidir.

 • Mücadeleci Olmalı! – En İyi Tahkim Avukatı İstanbul

Haklarınızı ve menfaatlerinizi gözetmesi adına tahkim avukatı; iletişim yetenekleri gelişmiş, analitik düşünmeyi bilen bir hukukçu olmalı. Öyle ki bu türden bir tahkim avukatı; tahkim yargılamasına gerek kalmadan bile karşı tarafla uzlaşmanızı sağlayabilir.

Tahkim Avukatı Neden Önemli? – İstanbul Tahkim Avukatı

Karşı tarafla hukuki anlamda geçerli bir tahkim sözleşmesi imzaladıysanız bu; bir uyuşmazlık durumunda objektif bir hakem heyetinin kararına başvuracağınız anlamına gelir. Tahkim avukatı; daha bu sürecin başından itibaren haklarınızın korunmasını sağlayacaktır. Tahkim sözleşmesine eklenecek hükümler, tahkim yargılaması önceden durumun gözden geçirilmesi ve hukuki danışmanlık desteği ile işler yargılamaya gitmeden bile haklarınızı elde edebilirsiniz.

Aynı şekilde tahkim süreci başladıktan sonra da İstanbul tahkim avukatı desteği ile sürecin lehinize işlemesini sağlayabilir, verimli ve hızlı bir biçimde hukuki prosedürleri yerine getirerek mağduriyet yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (531) 582 69 34