Bilişim Avukatı Kimdir, Ne İş Yapar?

Bilişim Hukuku Avukatı – Kısaca Görev Tanımı ve Uzmanlığı

Teknolojinin hayatımızın önemli bir bölümünde yer tutmasıyla birlikte hukukta sahip olduğu alan da ciddi ölçüde artmaya başladı. Bunların başında da zaman zaman tartışmalara konu olan bilişim hukuku geliyor. İsterseniz bilişim avukatı hakkında konuşmaya bilişim hukukunun kapsamına göz atarak başlayalım.

Bilişim hukuku avukatı ya da çok kullanılan bir diğer ismiyle siber suç avukatı; bilginin teknolojik ve elektronik araçlar üzerinden aktarıldığı tüm cihazlar ve platformlara yönelik hukuki süreçlerde rol alır. Sosyal medya platformları, e-mail ve diğer iletişim kanalları gibi medyaların tamamı bilişim hukuku kapsamında kabul edilmektedir.

Gelin, bilişim avukatı hangi davalara bakar sorusuna daha kapsamlı yanıt vermek için, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan siber suçları bir inceleyim. Ardından en iyi bilişim avukatı için seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hususuna odaklanacağız.

Bilişim Avukatı Hangi Davalara Bakar? – Bilişim Avukatı Tavsiye

Yukarıda da değindiğimiz üzere bilişim suçları avukatı; bilişim suçları kapsamında belirtilen tüm hukuki uyuşmazlıklarda birikim sahibidir. Bu uyuşmazlıklar ise Türk Ceza Kanunu’nun 5236 sayılı kanununda düzenlenmiştir:

  • Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Bir Biçimde Girme – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Başta sosyal medya platformları olmak üzere elektronik iletişim kanalları ve diğer bilişim sistemlerine kullanıcının izni olmaksızın şifresini kırarak veya diğer yollarla girmek bilişim suçlarından biridir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda bir bilişim avukatı ile görüşerek teknik delillerle birlikte dava açabilirsiniz.

  • Bilişim Sisteminin Engellenmesi, Erişilmez Hale Getirilmesi, Bozulması, Verilerin Yok Edilmesi ya da Değiştirilmesi – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Aynı şekilde izinsiz girilen hesaptaki verilere dair değişiklikler, bilişim sistemine girmeye ek olarak ikinci bir suç teşkil etmektedir.

  • Banka ve Kredi Kartının Kötüye Kullanımı – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanımının bilişim suçları arasında anılması ilk başta tuhaf gözükebilir. Ancak unutmamak gerekir ki yalnızca internet bankacılığı türü işlemler değil, ATM’ler ve pos cihazları da bilişim sistemleridir. Bu açıdan böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şeylerden biri bir bilişim avukatı ile görüşmektir.

  • Yasak Cihazların veya Programların Kullanımı – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Bir örnekle açıklamak gerekirse; bir başkasının hesabına yasal olmayan yollardan girmek için harici bir program veya cihaz kullanıldığı takdirde kullanılan bu program veya cihaz sisteme girme suçuna ek olarak ikinci bir suç teşkil eder.

Bilişim Avukatı Dava Sürecinde Nasıl Rol Oynar? – Bilişim Avukatı Tavsiye

Bilişim avukatı; bilişim suçlarına yönelik davalarda, suçun ispatına yönelik pek çok süreçte aktif bir role sahiptir. Bunların başlıcalarını şu şekilde sayabiliriz:

  • IP Tespiti – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Bilişim hukuku avukatı; suç teşkil eden fiilin tespit edilmesi amacıyla davalının IP adresinin tespit edilmesini isteyebilir. 

  • E-Tespit – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Türkiye Noterler Birliği; internet ortamında yer alan verilerin daha sonra değiştirilse bile hukuki delil olarak kullanılabilmesi adına E-Tespit sistemini kurmuştur. E-Tespit sistemi sayesinde bir URL içerisindeki veriler Türkiye Noterler Birliği veri tabanına yüklenmektedir. Bir bilişim avukatı ile görüşerek suç teşkil ettiğini düşündüğünüz verilerin veri tabanına kaydedilmesini isteyebilir, noter aracılığıyla yazılı bir evraka dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

  • İçerik Silme ve Kaldırma – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Bilişim avukatı; internet üzerindeki bir içeriğin silinmesi veya sayfanın yayından kaldırılması süreçlerinde de hukuki olarak rol oynamaktadır. Kişili haklarının ihlali, suç teşkil etmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal, fikri mülkiyet hakkını ihlal, unutulma hakkı ve kamu yararı gibi gerekçelerle internet üzerindeki bir içeriğin silinmesi veya kaldırılması yönünde hukuki olarak karar alınması mümkündür.

Diğer Hukuk Davalarında Bilişim Avukatının Rolü – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Bilişim avukatı yalnızca bilişim davalarında değil, diğer özel hukuk davalarında da rol oynayabilmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi internet artık hayatımızın önemli bir parçasıdır. Ve diğer davayı ilgilendiren süreçlerin önemli bölümünün bilişim sistemleri üzerinden kanıtlanabilir olması olasıdır. 

Boşanma davalarından tazminata, ticari davalardan özel hayatın gizliliğine dair birçok konuda bilişim avukatı desteği ile suçun ispatı sağlanabilmekte ve dava sürecinin gidişatını değiştirmek mümkün olmaktadır.

Bilişim Avukatı Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – En İyi Bilişim Avukatı İstanbul

Bilişim hukuku avukatı hakkında detaylı bilgi aktardığımıza göre artık destek alacağınız bilişim avukatı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedebiliriz. Bilişim avukatı tavsiye listemizin ilk maddesinde bilişim hukukuna dair birikimleri yer alacak! Bilişim avukatı seçerken görüştüğünüz avukat ya da hukuk bürosunun bilişim hukukunda birikim sahibi olduğundan emin olmalısınız. Yeni ve gelişmekte olan bir alan olarak bilişim hukuku; birçok yenilik ve değişiklikle sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu noktada avukatınızın güncel mevzuat hakkında bilgi sahibi olması son derece önemlidir.

Bunun yanı sıra en iyi bilişim hukuku avukatı; sadece sizi bilgilendiren ve süreci işletmeniz için yönlendiren değil, süreç boyunca davanın takibinden dosya yönetimine kadar sonuç alıncaya kadar tüm işlemleri yönetendir. Bu noktada kapsamlı bir destek alacağınızdan emin olmalısınız.

Deneyimli ve menfaatlerinizi gözetecek bir hukuki destek için en iyi bilişim avukatı hizmetini almak adına hukuki yeniliklerden haberdar, deneyimli, hukuki sürece aşina bir avukat bulmalı, olası hak kaybı veya mağduriyet durumlarının önüne geçmelisiniz.

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (531) 582 69 34